Ние имаме богат опит в тази сфера на правото и познаваме отлично българското и европейското законодателство. Наши клиенти са както български граждани от цялата страна, така и чужденци, сключили брак с български гражданин или обвързани по друг начин с българското законодателство.
РОДИТЕЛСКИ ПРАВА
Като майка или баща вие сте отговорни за възпитанието, образованието и собствеността на Вашите деца. Имате право също така да бъдете техен законен представител. Докато живеят заедно, родителите упражняват тази отговорност съвместно.
В случай на развод или раздяла е важно да се определи дали децата ще живеят с единия родител или с всеки един от родителите за определен период от време. Вие и бившият Ви партньор можете да постигнете споразумение, което следва да бъде утвърдено от съда.
Ако не можете да постигнете такова, съдът е този, който ще реши – в интерес на детето – кой от вас ще получи родителските права и как ще бъдат разрешени свързаните с това въпроси.
Съдебните решения за родителска отговорност, взети в една страна от ЕС, се признават автоматично от съдилищата в другите страни от Съюза.
Свързани статии:
Определяне на местоживеенето на детето
Когато отглеждащият родител пречи на личните контакти на детето с другия родител
Промяна на мерките относно упражняване на родителски права
Родителско отчуждение – какви мерки следва да предприеме съдът?
Привременни мерки по отношение на дете
Социалният доклад в производства по определяне на родителски права
Ограничаване на родителските права – предпоставки и интерес на детето
Домашното насилие като фактор при определяне на родителски права
Как детето да общува с родителя, с когото не живее
Родителското отчуждение – форма на насилие върху детето
Подкрепа на правото на биологичния баща
Съвместно упражняване на родителските права
ЗАМЕСТВАНЕ НА СЪГЛАСИЕТО НА РОДИТЕЛ ЗА ПЪТУВАНЕ НА ДЕТЕ ИЗВЪН СТРАНАТА
Чл.127а от Семейния кодекс предвижда, че въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това се решават по общо съгласие на родителите, а в случаите когато родителите не постигнат съгласие, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето.
Това е особено производство, с което можете при наличието на определени предпоставки своевременно да бъде постановен съдебен акт, заместващ съгласието на другия родител Вашето дете да излиза извън границите на РБ по конкретен повод или за определен период от време.
Свързани статии:
Пътуване на дете в чужбина – необходими документи
ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ НА ДЕТЕ С БАБА И ДЯДО
Законът гарантира възможност на бабата и дядото да развиват и утвърждават самостоятелно емоционална връзка с тяхното внуче – чл. 128 СК и по начин, който да е в интерес на детето. Интересът на всяко дете е да расте в нормална семейна среда, като контактува с родителите си и с роднините от майчина и бащина страна, като по този начин детето получава възпитание, подкрепа, придобива опит за различни житейски ситуации. По принцип бабата и дядото са мотивирани да полагат грижи за отглеждане и възпитание на внуците си и то в техен най-добър интерес. Установяването на правото им по чл.128 от СК е продиктувано от обичайните и традиционни отношения в българското семейство, а именно по-възрастните родители да подпомагат своите деца при отглеждането на техните деца, т.е. на внуците. Отчуждението от близките, включително от дядото и бабата от майчина и бащина страна не е в интерес на детето, освен когато те вредят на развитието и възпитанието му.
Режимът се определя от районния съд по местоживеенето на детето след събиране на доказателства относно интереса му, като ответници в това производство са двамата родители.
Свързани статии:
Лични отношения на дете с баба и дядо