Принципно, при общия режим на съпружеска имуществена общност /без сключен брачен договор или вписана декларация за режим на разделност/ съпрузите придобиват заедно в общност закупеното по време на брака. Само когато придобиването на вещи и вещни права е по време на брака, но със средства, придобити с лично имущество, приносът е изключен и придобитото е лична собственост на единия от съпрузите.
В днешно време, често по време на брака съпрузите сключват договор за кредит, с който закупуват различни вещи или недвижими имоти. Не винаги обаче двамата са вписани в договора за кредит като страни и длъжници. Съответно, в последствие при бракоразводен процес възниква въпросът:
Когато единият съпруг не е страна по договора за кредит, с който е закупена определена вещ или имот, това означава ли, че тази вещ е лична собственост на другия съпруг и не е обща?
При отговор на този въпрос следва да се имат предвид някои специфични обстоятелства:
- Когато съпрузите вземат заем, средствата са общи и те следва да го погасяват заедно само когато и двамата са страни по заемния договор. Получените в заем средства се включват в съпружеската имуществена общност и за тяхното погасяване възниква солидарна отговорност за двамата съпрузи само когато задължението за връщането получената в заем сума е поето солидарно от двамата.
- Ако единият от съпрузите твърди, че е единствен собственик, то той следва да докаже това. При опровергаване на презумпцията за съвместен принос по чл. 21, ал. 3 СК доказателствената тежест е за този, който поддържа влагането на лични средства и следва да изключи приложението на презумпцията, като установи влагането на лични средства в придобиването на конкретна вещ или вещно право. В тежест на ищеца е да докаже притежанието на лични средства, влагането им при закупуването на съответната вещ или имот.
- От значение е и кой погасява /или е погасявал/кредита за закупуването на вещта или имота. Ще бъде доказано, че вещта или имота не са придобити в режим на имуществена общност и съответно е лична собственост на съпруга, който е страна по договора за кредит и е изплащал месечните погасителни вноски, когато:
- изтегленият кредит е погасяван чрез усвояване от разплащателна сметка на единия съпруг, и другият не е страна по сключения договор за потребителски кредит, респ. не е поел солидарно задължение за връщането му
- по делото липсват доказателства, от които да се установява, че кредитът е изплащан съвместно от двамата съпрузи
- не са представени доказателства за участие на другия съпруг при заплащане на продажната цена по сключения договор за покупко – продажба или влагане на лични средства при закупуването на спорната вещ или имот.
Настоящият пост се базира на мотивите на Върховния касационен съд при отговор на въпроса: Налице ли е трансформация на лични средства по смисъла на чл. 23, ал. 1 СК при закупуване по време на брака на жилищен имот за семейството със средства от договор за потребителски банков кредит, страна по който е само единият съпруг? На този въпрос е отговорено в това Определение на ВКС.