Приет през юни 2013 г., Протокол No 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ) ще влезе в сила на 1 август 2021 г. С него ще бъдат въведени съществени промени в правото на европейския съд по правата на човека.
Настоящият петнадесети протокол за изменение на ЕКПЧ беше приет и открит за подписване на 24 юни 2013 г. Влизането му в сила зависи от съгласието на всички държави-страни да бъдат обвързани от него. България също го е подписала и ратифицирала. Протоколът ще влезе в сила на 1 август 2021 г. след ратифицирането от Италия, която го подписа и ратифицира последна днес, на 21 април 2021 г.
Протокол No 15 внася някои значителни промени в процеса на подаване на жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Първо, срокът за подаване на жалба ще бъде намален от сегашните шест месеца на четири месеца.
Този съкратен период от време обаче е предмет на преходно правило, съгласно което четиримесечният срок за подаване на заявления няма да бъде в сила преди 1 февруари 2022 г. По-краткият срок не се прилага и за случаите, в които окончателното национално решение е постановено преди влизането в сила на протокола, т.е. преди 1 август 2021 г.
Друга съществена промяна се отнася до критериите за допустимост на жалбата, свързани със „значително неблагоприятно положение“. Вследствие на това изменение, приемането на жалбата за допустима предполага, че жалбоподателят трябва да е претърпял значителна вреда, дори ако предполагаемото нарушение на правата на човека не е било надлежно разгледано от национален съд.
Следователно Европейският съд по правата на човека вече няма да приема за разглеждане жалби, които могат да бъдат определени като незначителни.
Протоколът подчертава субсидиарността на механизма за прилагане на конвенцията във връзка с прилагането на конвенцията на национално равнище. Предполагаемите нарушения на правата на човека следва да се решават преди всичко от националните съдилища.