Пътуванията на малолетни (до 14 г. възраст) и непълнолетни (до 18 г. възраст) български граждани, по-конкретно излизането от България, е регламентирано в Закона за българските лични документи (ЗБЛД).
Съгласно чл. 76, т. 9 от ЗБЛД може да не се разреши напускане на страната на малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които притежават валиден паспорт или лична карта, но нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, или попечители.
Това писмено съгласие – декларация се заверява от нотариус, но може да бъде заверена и от съдията по вписванията при съответния районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център – кметът, заместник-кметът, секретарят на общината, както и кметският наместник, когато в района няма нотариус. В чужбина такава декларация може да бъде заверена от българските консулски длъжностни лица, в консулски служби на съответните посолства.
Не се изисква декларация за съгласие, когато:
• Отсъстващият родител е лишен от родителски права по съдебен ред или съдебен орган е разрешил пътуването, което се удостоверява с надлежен съдебен акт – представя се оригинал и копие (незаверено), което остава на граничния пункт;
• В удостоверението за раждане е вписан само един родител или отсъстващият родител е починал, за което е издаден смъртен акт – на граничния пункт се представя оригинал и копие (незаверно) от посочените документи;
• Малолетните и непълнолетни български граждани, които живеят с родителите си дългосрочно в чужбина и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ за пребиваване, издаден от съответната държава– т.е. когато детето притежава валиден български паспорт, в който под формата на стикер или печат е отразено разрешение за дългосрочно пребиваване в съответната държава или заедно с паспорта представи отделен такъв документ под формата на карта или удостоверение, съдържащо официално уверение за продължително пребиваване от съответните власти.
При всички случаи, детето трябва да има валиден паспорт, ако не е навършило 14 години, и/или валидна лична карта, ако е между 14 и 18 години.
Относно пътуване в чужбина на деца до 18 години, които освен българско притежават и друго гражданство:
Съгласно чл. 3 от Закона за българското гражданство, българските граждани, които имат и друго гражданство се смятат само за български граждани при прилагането на нашето законодателство. При преминаване на границата през ГКПП, българското гражданство се установява чрез българските документи на лицето – паспорт и/или лична карта, или временен паспорт, издаден от българско дипломатическо представителство на български гражданин, който не разполага с паспорт или лична карта. В случаите, когато българският гражданин притежава и друго гражданство и има издадени съответни документи за самоличност, то и те следва да бъдат представени пред граничните власти.
В случаите на двойно гражданство, едно от които е българско и когато детето разполага само с чужд документ за пътуване е приложима и разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), според която се забранява напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител/двамата родители е/са български граждани и не е дал/не са дали писмено съгласие за пътуването му зад граница.