На заседанието си на 26.01.21 г. Софийският адвокатски съвет взе решение да предложи на Народното събрание изменения и допълнения в Закона за медиацията и Гражданско-процесуалния кодекс.
Предложенията целят да се премахне необходимостта споразумения, постигнати по граждански дела в рамките на процедура по медиация, да бъдат утвърждавани от съда.
Предложението на САС не посочва изрично споразуменията по семейни дела, но по пътя на логиката разпоредбите следва да се прилагат също за такива по бракоразводни дела с предмет родителски права, издръжка и режим на лични контакти.
Предложението е да се въведат нови текстове в ГПК и Закона за медиацията, както следва:
Граждански процесуален кодекс
„Заповед за изпълнение въз основа на документ
Чл. 417. Заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение и когато вземането, независимо от неговата цена, се основава на:
….
11. Споразумение, постигнато в процедура по медиация, съдържащо имената, регистрационните номера и подписите на адвокатите на страните по споразумението и имената, регистрационния номер в Единния регистър на медиаторите и подписа на медиатора, провел процедурата.„
Закон за медиацията
„Форма и съдържание
Чл. 16. (1) (Предишен текст на чл. 16, доп. – ДВ, бр. 27 от 2011 г.) Съдържанието и формата на споразумението се определят от страните. Формата може да бъде устна, писмена, писмена с подписите на адвокатите на страните по спора и медиатора, както и писмена с нотариална заверка на подписите на страните по спора. Писменото споразумение съдържа мястото и датата, на която е било постигнато, имената на страните и техните адреси, за какво се съгласяват те, името на медиатора и регистрационния му номер от Единния регистър на медиаторите, датата по чл. 11, ал. 2 и подписите на страните. Когато формата е писмена с подписите на адвокатите на страните по спора и медиатора, към съдържанието се прибавят и имената на адвокатите.
(2) (Нова – ДВ, бр. 27 от 2011 г.) В споразумението страните могат да предвидят отговорност за неизпълнение на предвидените в него задължения.“
При настоящата уредба съгласно споразумение по правен спор по смисъла на чл. 1 от закона, постигнато в процедура по медиация, има силата на съдебна спогодба и подлежи на одобрение от районните съдилища в страната.
С придаването на изпълнителна сила на споразумението, постигнато в процедурата по медиация, ще направи действието й много по-ефикасно.