С последните промени в Семейния кодекс в сила от 22 декември 2023 г. е премахната възможността лица под 18 години да сключват брак. Въпросните разпоредби уреждаха възможността по изключение и след разрешение на районния съд, лица навършили 16 години да сключат брак.
Отмяната касае чл.6:
Възраст за встъпване в брак
Чл. 6. (1) Брак може да сключи лице, навършило осемнадесет години.
(2) (Отм. – ДВ, бр. 106 от 2023 г., в сила от 22.12.2023 г.)
(3) (Отм. – ДВ, бр. 106 от 2023 г., в сила от 22.12.2023 г.)
(4) (Отм. – ДВ, бр. 106 от 2023 г., в сила от 22.12.2023 г.)
Отменените текстове гласяха:
„Ал. 2. По изключение, ако важни причини налагат това, брак може да сключи и лице, навършило шестнадесет години, с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на лицето. Ако и двамата встъпващи в брак са непълнолетни и имат различен постоянен адрес, разрешението се дава от районния съдия по адреса на единия от встъпващите в брак по техен избор.
Ал. 3. Районният съдия изслушва двамата встъпващи в брак, родителите или попечителя на непълнолетния. Мнението на пълнолетния встъпващ в брак, на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис.
Ал. 4. С встъпването в брак непълнолетният става дееспособен, но може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на непълнолетния.“
Основните мотиви за изменението са, че че ранните бракове са форма на насилие над детето и Комитетът на ООН за правата на детето настоява България да премахне възможността по изключение да се сключва брак преди настъпване на пълнолетие.
Мотивите за законодателното предложение в цялост можете да видите тук.