С Решение от 25.02.2020 г. по гр.д. № 2541 по описа за 2019 г. Четвърто гражданско отделение на ВКС допусна касационно обжалване и даде отговор на въпроса „Кои са предпоставките, при които съдът преценява най-добрия интерес на детето, при определяне режима на лични отношения между малолетното дете и неговите баба и дядо, съгласно чл.128, ал.1 и 3 СК?“
Разясненията на съда в посоченото решение са в няколко насоки:
- Под „интереси на децата“ се разбират всестранните интереси на децата по тяхното отглеждане и възпитание – формиране на трудови навици и дисциплина, подготовка за общественополезен труд и изобщо изграждането на детето като съзнателен гражданин.
- Правото на лични контакти на детето с неговите баба и дядо е самостоятелно и подлежи на защита отделно от правото на родителя, който не упражнява родителските права.
- Режимът за лични контакти между малолетното дете и неговите баба и дядо, следва да бъде определян от съда след съвкупната преценка на всички обстоятелства от значение за конкретния интерес на детето, независимо на кого са били предоставени родителските права или при кого живее детето.
- Интересът на детето следва да се преценява с оглед възможностите на бабата и дядото да общуват с него, т.е. доколко ищците могат да отглеждат и възпитават детето и какво влияние могат да окажат върху развитието му като личност.
- При определяне на подходящите мерки за контакти с детето, съдът взема предвид неговата възраст, изградения до момента режим на детето, както и обстоятелството дали местоживеенето на детето е в същото населено място, където са неговите баба и дядо, т.е. контактите между тях няма да затруднят съществено режима на малолетния.