Статията на адв. Русинова на английски език можете да видите в специализираните блогове за международно семейно право Today’s family lawyer и Family bLAWg.
Наскоро, след продължителни праучвания, Съветът на ЕС публикува заключенията на Съвета „Достъп до правосъдие – използване на възможностите за цифровизация“. Това е изчерпателен набор от заключения, приети на 13 октомври 2020 г., като се вземат предвид най-новите развития поради пандемията и се очертава по-нататъшната дигитализация на съдебните системи на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС). Тези заключения насърчават държавите-членки да увеличат използването на дигитални инструменти по време на съдебните производства и призовават Европейската комисия да разработи всеобхватна стратегия на ЕС за „цифровизация на правосъдието“ до края на 2020 г.
Те също така отбелязват необходимостта от насърчаване на дигиталните и компютърни умения в сектора на правосъдието, за да могат съдиите, прокурорите, адвокатите и съдебния персонал да използват дигиталните инструменти ефективно и при надлежно зачитане на правата и свободите на търсещите справедливост. В голяма степен тези заключения и препоръки са приложими и за семейноправните производства. Процесът на автоматизиране на семейното право обаче е свързан с приоритет на благосъстоянието на децата и управление на вътрешносемейни конфликти, и следователно носи по-широк спектър от проблеми. Тази публикация изследва концепцията за дигитално семейно правосъдие и цифровизацията на семейните съдилища като отговор на глобалния „Lockdown“, идентифицирайки общи, но и няколко специфични предизвикателства, свързани със семейните спорове.