Важно е да се отбележи, че посоченото решение се отнася за случаи, при които се прилага Семейния кодекс от 1985 г., отменен с влизането в сила на новия СК от 2009 г., т.е. за имуществени отношения възникнали преди 2009 г.
С Решение от 23.12.2020 г. по гр.д. 3737/2019 г. на 1-во ГО на ВКС съдът даде отговор на въпроса може ли трето лице – дете или друго лице – да оспорва презумпцията за съвместен принос на съпрузите и да иска намаляване или увеличаване на дяла на единия съпруг.
Според посоченото решение това е възможно и не съществува норма, която да ограничава тази възможност само до съпрузите.
Всяка страна по гражданско дело, която оспорва твърдение на насрещна страна за възникване на съпружеска общност върху вещи и права върху вещи и парични влогове, поради това, че са придобити по време на брак и следователно в резултат на съвместен принос, има процесуална възможност да оборва презумпцията (предположението), че придобиването е в резултат от съвместен принос.
Съгласно чл.19,ал.3 от СК от 1985 г. (отм.) съвместният принос се предполага до доказване на противното. Разпоредбата установява изрично оборима презумпция (предположение), която е доказателствено правило. Нито в тази, нито в друга разпоредба на СК от 1985 г. (отм.) не се установява ограничение (забрана) по отношение на лицата за доказване на противното.