В решение от 13 октомври 2020 г. по делото Койчев срещу България (жалба № 32495/15) Европейският съд по правата на човека единодушно постанови, че е налице нарушение на член 8 (право на зачитане на личния живот) на Европейска конвенция за правата на човека.
Действително приложимото законодателство – Семейният кодекс – гласи, че предполагаемият биологичен баща не е в кръга на лицата, които имат право да оспорват вече извършено припознаване от друго лице.
С това решение ЕСПЧ отново подчертава след вече постановеното Л.Д. и П.К. срещу България /повече за това решение – тук/ , че дори СК да изключва биологичния баща да оспорва направено припознаване, то в подобна ситуация той може да се позове директно на чл.8 от Конвенцията.
В този случай жалбоподателят (г-н Койчев) твърди, че е биологичен баща на дете, родено извън брака, и се оплаква от факта, че действията му за признаване на бащинството му са били отхвърлени с мотива, че детето е било признато от друг мъж, новият съпруг на майката.
Съдът установи, че г-н Койчев е направил неуспешен опит да бъде признат за биологичен баща на детето, по-специално чрез подаване на нотариална декларация за признаване на бащинството, чрез завеждане на няколко съдебни производства и чрез свързване с прокуратурата и службите за социално подпомагане.
Съдът постанови, че въпреки че националните съдилища и власти в своите решения са изложили определени причини, които според тях обосновават отказа да се разреши на г-н Койчев да установи своето бащинство, процесът на вземане на решения, с който са взети тези решения не е гарантирал необходимата защита на интересите на жалбоподателя и не е позволил подробна оценка на фактите или претегляне на различните заинтересовани интереси. Независимо от широката свобода на преценка, която се ползва от държавата по такива въпроси, правото на г-н Койчев на зачитане на личния му живот е нарушено.
Пълният текст на решението на френски език: тук.
Прессъобщението с резюме на решението на английски език: тук.