Тази година адв. Русинова е сред тримата експерти по европейско право, специализирани в областта на съдебната практика на Европейския съд по правата на човека, които бяха поканени от Националния институт по правосъдие да проведат обучения на магистрати в гр. Букурещ, Румъния, на теми:
- Права на детето в съдебни и административни производства – практика на ЕСПЧ
- Защита от дискриминация по чл.14 от Конвенцията – практика на ЕСПЧ
- Право на личен и семеен живот по чл.8 от Конвенцията – нова практика на ЕСПЧ,
като част от проекта „Обучение и изграждане на капацитет за съдебната система“, финансиран от Норвежкия Финансов Механизъм 2014-2021.
Висшият съвет на магистратурата на Румъния, като организатор на проекти, в партньорство с Националния институт за магистратура и Норвежката администрация на съдилищата, изпълнява предварително дефинирания проект „Съдебно обучение и изграждане на капацитет“, финансиран от Програмата за правосъдие по норвежкия финансов механизъм (MFN) 2014-2021.
Проектът цели постигане на следните резултати:
1. Провеждане на професионално обучение по европейски правни концепции в настоящите области, за да се повиши ефективността и качеството на процеса на вземане на решения на ниво съдебна власт;
2. Провеждане на професионално обучение в областта на техниките за изслушване на деца, като по този начин се гарантира подходяща среда за тях;
3. Подобряване на достъпа до правосъдие, особено за уязвимите групи, включително чрез тясно сътрудничество с публични органи с опит в областта, както и с неправителствени организации;
4. Укрепване на административния капацитет и ефективността на съдебната система чрез развитие на техническа и ИТ инфраструктура.
В рамките на проекта ще бъдат организирани над 130 учебни дейности в области като обществени поръчки, процедурни правила, приложими към административни и съдебни спорове, фискална процедура – фискално изпълнение, практическо обучение на помощния персонал, съдебна практика на Европейския съд по правата на човека, изпълнение на присъди и мерки за лишаване от свобода, разпоредени от съда по време на наказателния процес, съдебно сътрудничество по граждански и наказателни дела, техники за изслушване за непълнолетни и подобряване на достъпа до правосъдие за уязвими групи, с акцент върху ромското население.
Подробности /на англ.език/ и уебсайт на проекта: тук.
