От 2 юни 2021 г. адв. Русинова е определена за експерт за България в работната група на Европейската комисия за признаване на родителството между държави-членки на ЕС. Групата е сформирана за подпомагане на Комисията при изготвянето на законодателни предложения и инициативи за политики в областта на Европейското семейно право.
Основната цел на тази експертна група е да подпомогне Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ на Комисията при изготвянето на предложение за нов регламент относно трансграничното признаване на родителството. Целта на този законодателен инструмент е да гарантира, че родителството, както е установено в една държава от ЕС, се признава в целия ЕС, така че децата да запазят правата си в трансгранични ситуации, по-специално когато техните семейства пътуват или се движат в рамките на ЕС.
Мисията на групата е да помогне на ЕК да анализира:
i) проблемите, пред които са изправени семействата в трансгранични ситуации, причинени при липсата на законодателство на ЕС относно признаването на родителството между държавите членки;
ii) обхвата на евентуален законодателен инструмент на Съюза относно признаването на родителството между държавите членки;
iii) действащото национално, европейско и международно право за родителство, гражданство, свободно движение и права на детето.
Повече за експертната група, състава, срещите и целите можете да видите ТУК.
Защо е необходима регулация на признаването на родителството в ЕС?
Скорошен пример за правния проблем е дело № 3654 по описа за 2020г. по описа на Административен съд – София град. През октомври 2020 г. Административният съд изпрати до Съда на Европейския съюз (СЕС) преюдициално запитване по това дело относно отказа на Столичната община да издаде акт за раждане на дете, родено в Испания, за което е издадено испанско удостоверение за раждане, в което са вписани две жени като майки на детето.
Делото, което е регистрирано като C-490/20, V.M.A. v. Столична Община, Район „Панчарево“ (Софийска община, област „Панчарево“) поставя въпрос от голямо значение, който е дискутиран многократно, включително в неотдавнашен доклад, изготвен за NELFA, Мрежата на европейските ЛГБТИК* семейства: Може ли правото на ЕС да изисква от държава членка на ЕС да признае родствената връзка между дете и двамата му родители от един и същи пол, каквато родствена връзка вече е законно установена в друга държава?
Този въпрос остава без отговор до момента. Ясно е, че ако приемащата държава-членка не признае тези родствени връзки, това представлява не само нарушение на разпоредбите за свободно движение на хора. Това неизпълнение ще представлява също нарушение на член 8 и евентуално на член 14 от ЕКПЧ, тъй като представлява нарушение на правото на личен живот на родителите, и нарушаване на правото им на семеен живот.